Jesteś tutaj: Terapia

Terapia

 

Obecnie obraz fizjoterapii znacznie się różni od tego, jaki znany był jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele metod pozwala na uzyskiwanie pozytywnych rezultatów w schorzeniach i problemach, które jeszcze parę lat temu skazane były na zabiegi operacyjne bądź długotrwałą farmakologię.

W dzisiejszej fizjoterapii leczenie trwa zdecydowanie krócej, a efekty pojawiają się znacznie szybciej, niż zakładano do tej pory. Bierze się to z nowego podejścia do ciała ludzkiego i odkrywania nowych mechanizmów doprowadzających do powstawania bólu.

Najważniejszym narzędziem w pracy fizjoterapeuty staje sie jego wiedza oraz doświadczenie. Na drugi plan schodzi wykorzystanie fizykoterapii (laser, elektroterapia, pole magnetyczne), która obecnie staje się jedynie uzupełnieniem leczenia, a nie jej podstawą.

Na pierwszym spotkaniu pacjenta z fizjoterapeutą najistotniejszą sprawą jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Jest on kluczowy do oceny, skąd naprawdę biorą się problemy chorego. O ile niedawny uraz lub zabieg operacyjny pozwala w miarę szybko przewidzieć proces leczenia, tak poważne problemy zaczynają się w momencie, gdy chory nie jest w stanie określić przyczyny bólu. Często bowiem to dawne obrażenie ciała może generować mechanizmy kompensacyjne doprowadzające do obecnego stanu zdrowia. Niczym klocki domino, które raz przewrócone, przewracają za sobą wszystkie pozostałe przed sobą. Zebrane podczas wywiadu informacje dotyczące dolegliwości pozwalają określić ich zmienność w rytmie dobowym, różnice w nasileniu w ciągu dnia względem pozycji czy aktywności.

Kolejnym ważnym krokiem jest badanie, które określi, czy istnieją ruchy lub czynności, które nasilają dolegliwości, z którymi przyszedł pacjent. Istnieje wiele testów, które bez wykonania drogich badań obrazowych, odpowiedzą nam, jaka struktura ciała może odpowiadać generowaniu dolegliwości. Badanie to jest również świetnym punktem odniesienia do oceny skuteczności terapii po jej zakończeniu i od razu podpowiada, czy podążamy w prawidłowym kierunku.

Kolejne wizyty są kontynuacją leczenia. Po osiągnięciu zadowalających efektów pacjent otrzymuje zadania, które w przyszłości pomogą mu w utrzymaniu efektów terapii i zabezpieczą przed ewentualnymi nawrotami.

Niemal każdy pacjent zadaje sobie pytanie: jak długo będzie trwało leczenie? Niestety na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jednak już po pierwszej terapii fizjoterapeuta podpowie mniej więcej, jak będzie wyglądało leczenie i jak długo może trwać. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na to, jak długo terapia będzie przebiegała, jest to między innymi okres czasu, jaki upłynął od momentu wystąpienia dolegliwości do pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie, oraz istnienie trwałych uszkodzeń czy schorzeń współistniejących.

Jeśli problemy nie doprowadziły do poważnych uszkodzeń i nie trwają ponad pół roku, często wystarczą trzy terapie dla uzyskania zadowalających efektów.

Opinie moich Pacjentów

"Dla mnie jest to najwyższy poziom specjalisty w zakresie rehabilitacji narządu ruchu"

Paweł T.

"Z całego serca Polecam! Najlepszy, jedyny w swoim rodzaju. Człowiek złoto."

Pani Karina

 Gorąco polecam Damiana!  Jest bardzo profesjonalnym, doświadczonym terapeutą,który  swój zawód traktuje bardzo poważnie i dobro pacjenta jest dla niego najważniejsze!

Pani Beata